(0)

Blog

Kasaba Pazarı (Turgutlu)

Kasaba Pazarı (Turgutlu)

1610 tarihindeki bir karar Turgutlu açısından bir dönüm noktası olur. Bu tarihte Turgutlu’da Pazar kurma kararı alınarak at bölgesinin belirlenmesi temin edildiği gibi, Manisa’nın ekonomik baskısı da bir bakıma dengelenmiştir. Hem etrafının mahfuz bulunması, hem de Pazar ikamesi, Turgutlu’nun bir “Kasaba” haline gelişinin ve bunun resmiyete geçişinin başlangıcını teşkil etmiştir. İç Anadolu’yu Manisa ve İzmir’e bağlayan, İzmir’in Avrupa ticaretine açık bir merkez oluşu ile daha da önem kazanan bir yol üzerindeki Turgutlu artık “Kasaba” olarak anılmaya başlanmıştı ve “Turudlu” adı unutularak Turgutlu’ya dönüşürken “Kasaba” lafzı da halk arasında yerleşmiştir. Yengi nahiyesi adı ise resmi literatürde “Turgutlu Nahiyesi” halinde yenilenmiştir.

Üzümlü Kek Tarifi

Üzümlü Kek Tarifi

Üzümlü Kek Tarifi

Üzüm en ekonomik ve en besleyici kuru meyvelerin başında geliyor. Her evde mutlaka bulunması gereken kuru üzümü, kek hamurunun içine katarak, hiç uğraşmadan sade kekten farklı bir lezzet elde etmek mümkün. Özellikle çayın yanına çok yakışan üzümlü keki, çocuklar da sütle birlikte tüketebilir.

Yaprak Sarma Tarifi

Yaprak Sarma Tarifi

Yaprak Sarma Tarifi

Birçok kişi tarafından her öğünde severek tüketilen zeytinyağlı yaprak sarma, mutfağımızın en gözde lezzetleri arasında yer alıyor. Bir yemek masasında bulunduğunda tüm gözleri üzerine çevirecek yiyeceklerden olan zeytinyağlı yaprak sarmayı çok fazla malzemeye gerek kalmadan basitçe lezzetli yaprak sarma hazırlayabilirsiniz. 

Gösterilen: 1 ile 3 arası, toplam: 3 (1 Sayfa)

Kategoriler

Son Yazılar

Yaprak Sarma Tarifi...
Yaprak Sarma Tarifi...
Üzümlü Kek Tarifi...
Üzümlü Kek Tarifi...
Kasaba Pazarı (Turgutlu)...
Kasaba Pazarı (Turgutlu)...