(0)

Nif Organik - Doğal Perlit 5 Lt

108,00TL

 • Üreticiler Nif Organik
 • Ürün Kodu: 1076
 • Ürün Birim: Adet
 • Stok Durumu: Stok Tükendi
 • Vergiler Hariç: 90,00TL
Ürün Tükendi

Etiketler: Gübre, Torf, Perlit

Nif Organik - Doğal Perlit

Torf veya toprak ile 1/3 oranında karıştırılarak kullanılabilir.


 • Hafiftir.
 • Mükemmel bir bitki köklendirme ortamıdır.
 • Hijyenik bir ürün olup mikrop barındırmaz.
 • Su tutma kapasitesi çok yüksektir.
 • Bitki ihtiyacı olan suyu her zaman alabilir.
 • Toprak yapısının gevşek olmasını sağlar.
 • Topraksız tarımda kullanılabilir.


Volkanik orijinli, içinde gözle görülemeyecek kadar ince yüzlerce hava kesesi taşıyan, süngerimsi yapıya sahip olan bir maddedir. Bitki yetiştirme topraklarında karışım ile birlikte kullanıldığı zaman, bitkiye uygulanan besin maddelerini bünyesinde tutarak bitki için kullanıma hazır halde bekletir. Perlit saf halde hiçbir besin maddesi barındırmaz. 

Perlit kimyasal olarak nötrdür ve steril bir malzemedir. Özellikle iri perlitin drenaj ve havalanması çok iyidir. Uzun yıllar tekrar tekrar kullanılabilir. 

Saf olarak veya torf ve diğer harç karışım malzemeleri ile birlikte çimlendirmede ve özellikle çelik köklendirmede başarıyla kullanılır. Perlit % 90'ın üzerindeki toplam gözenekliliği ve %60 dolayındaki havalanma gözenekliliği ile toprağın havalanmasını sağlar, drenajını düzenler. Tüm bitkilerinizde toprağa karıştırarak kullanabilirsiniz. Perlit karıştırılarak hazırlanan toprakta bitkileri fazla sulama riskiniz en aza iner. Kökler çürümez bitki sağlıklı olur.

Bitkilerin %90'ı fazla sulamadan ölür diye, işte perlit bunun olmasını engeller. Perlit infiltrasyonu arttırır, buharlaşmayı azaltır. Sulamada ekonomi sağlar. Yani bitkinin toprağı sürekli nemli kalır.

Neredeyse tüm bitkiler ıslak toprak değil ama nemli toprak isterler, işte perlit bunu sağlar. Suyu kendi bünyesinde tutar, köklerin ihtiyacı oldukça suyu bitkiye verir.

İnorganik olmasından dolayı yabancı ot tohumu ve hastalık taşımaz. Bu da steril malzeme kullanmak gerekir diye bitki yetiştirme bölümlerinde okuduğunuz yere tekabül eder. Perlite ekilen tohumlar, küflenmez, mantarlanmaz çünkü perlit organik değildir. Çözünebilir iyonların yok denecek kadar az olması nedeniyle tuzluluk ve alkalilik yönünden herhangi bir sorun yaratmaz. Nötr (pH=6,5-7,5) oluşu ve düşük kimyasal tamponluyu ile ortam pH'ını kolayca düzenler. Isı İletkenliği düşük olduğundan, bitkinin günlük sıcaklık değişimlerinden zarar görmesini en aza indirger. Bu da yaz kış bitkinin köklerini korur, kökler çok soğuklarda donmaz, çok sıcaklarda yanmaz kurumaz.

Erken ürün almayı sağlar. Fide köklerinde zedelenme ve kayıpları önler. Sağlıklı bitki en güzel meyveyi verir.

Topraksız tarıma elverişli olan maden aynı zamanda içine karıştığı ot yetişmeyen toprağı da ekilebilir toprak haline çeviriverir. Su sıkıntısının yaşandığı ülkemizde sulama giderinizi de %50 hafifletir.


Çimlendirmede uygulama:

Tohum çimlendirme için torf ile 1/3 oranında karıştırılarak kullanılır.

Perlit sebze ve çiçek tohumlarının çimlendirilmesi için çok elverişli bir ortamdır. Bu amaçla hazırlanan saksı veya kasalara nemlendirilmiş Perlit doldurulur. Daha sonra iyice ıslatılır. Bu ortama tohumlar alışıla gelenden biraz daha derine ekilir. Tohum ekim yerlerinde fideler ilk yaprakları tam açılıp yere paralel bir görünüm alıncaya kadar tutulur. Bu dönemde tohum kendi bünyesindeki besini kullandığından dışarıdan bir besin maddesi ilavesine gerek yoktur. Fideler bu görünümünde iken şaşırtılmasına özen gösterilir. Zira bu dönemden sonra kazık olan kökte saçaklanmalar başlar. Şaşırtmada gecikme dikim sırasında kök kaybına neden olur. Sökülen fideler genellikle plastik torbalara şaşırtılır. Plastik torbalar 1:1 oranında Perlit-Torf karışımından hazırlanan bir harçla doldurulabildiği gibi, yalnızca perlit ile de doldurulabilir. Saf perlitli torbalardaki fidelerin ise, besin eriyiği ile sulanması koşulu vardır. Bu uygulama genellikle sera üretimine yönelik fide yetiştirmek için önerilmektedir. Perlit'in çimenlendirme ortamı olarak en büyük üstünlüğü fidelerin şaşırtma sırasında hiç zedelenmeden çıkartılması ile kök kaybının olmamasından kaynaklanır. Steril olması ve özelliğini koruması ile yıllarca kullanımı mümkündür .


Perlit kullanım alanları:

Tarım Alanlarında:  Toprağı zenginleştirmek ve besin değerini arttırması ile kullanılmaktadır. Aynı zamanda pelit şu tutma özelliği ile fazla suyu depolamaktadır. Toprağın nem oranının azalması halinde perlit tahvillerinde depolanan su toprağa tekrar verilmektedir. Özellikle, fide ve süs bitkileri yetiştiriciliğinde bu özelliği ile kullanılmaktadır. Çimli spor alanlarında da perlit kullanımı görülmektedir.

Toprağın fiziksel özelliklerini artırıcı "substrat" Maddesi olarak, gerekli uygun toprak koşullarını sağlamak topraktaki sıkılığın artmasına yardım ederek su drenajını azaltmak ve nemi muhafaza etmek, fideler için üreme ortamı oluşturmak, toprağı havalandırmak gibi nedenlerle aşağıdaki alanlarla geniş olarak kullanılır.


Tarla tarımında

Bahçe tarımı ve seracılıkta (fide yetiştiricilik, kültür tanımı gibi)

Çimli spor alanlarında


İnşaat Sektöründe:  Perlit inşaat Sektöründe harç katkı malzemesi olarak kullanılmaktadır. Bunun yanında ses yalıtımı özelliği sayesinde inşaat alanında büyük ölçüde avantaj sağlamaktadır. Tavan araları ve duvar boşluklarında, ses yalıtımı için silikon ile birlikte gevşek dolgu malzemesi olarak tercih edilmektedir. Perlitli sıvalarda kullanılmaktadır. Boru izolasyonunda ve tavan kiremitleri içerisinde de perlite rastlamak mümkün olmaktadır.


Şekillendirilmiş izolasyon malzemeleri (çatı ve zemin izolasyonlarında)

Perlitli Sıvalar

Perlit agregalı hafifi yalıtım betonu (Çimento veya alçı bağlayıcı)

Perlit agregalı hafifi yapı elemanları tavan kiremitleri, boru izolasyonları vs.

Gevşek dolgu malzemesi olarak (tavan araları zemin ve duvar boşluklarında yalıtım malzemesi olarak; silikonla özel bir işleme tabi tutularak köpük halinde)


Yüzey döşemelerinde (ısı ve ses yalıtıcı olarak)

Çimento ve alçı dışındaki bağlayıcılarla yapılan özel amaçla perlit betonları


Sanayi Sektöründe:  Gıda sanayisinde fitre süzdürme aracı olarak kullanılmaktadır. Meyve suyu, pekmez gibi gıda ürünleri perlitli sistemlerde sürülmektedir. İlaç ve kimya sanayisinde yine süzdürme aracı olarak kullanılır. İlaç ve kimya sanayisinde ayrıca dolgu maddesi olarak kullanılmaktadır. Tarım ilaçlarında, haşere ilaçlarında, gübreler ve temizleyici tozlarda dolgu malzemesi özelliği ile perlit kullanılmaktadır. Çam ve seramik üretiminde ise döküm kumuna karıştırılarak kullanılmaktadır. İşi geçirgenliğinin az olması ve ateşe dayanıklı olması ile sanayi sektöründe son derece kullanışlı bir malzeme olmaktadır.    


 • Çeşitli ilaçlarda (insan sağlığı ilaçların veteriner ilaçları)
 • Haşere ilaçlarında (bitki koruma vb.)
 • Temizleyici tozlarda
 • Gübrelerde
 • Dinamit üretiminde
 • Testüre örtücülüğü yüksek (yüzeyi genli) boyaların üretiminde
 • Kozmetik sanayiinde (sabun vb.)


Sanayide ısı yalıtım malzemesi olarak;


1000°C ye kadar sıcaklıktaki reaktörlerin potanların vb. yalıtımında

Soğuk hava depolarının yalıtımında

Sıvılaştırılmış gaz tanklarının ısı yalıtımında: Sıvılaştırılmış petrol gazları (LPG), sıvılaştırılmış doğal gazlar (LNG), sıvı oksijen, sıvı azot ve amonyak, sıvı propan, etan ve metan, sıvı soygazlar, itici gazlar (propellanlar), soğutucu gazlar (refrigeranlar vb.)

Seramik ve cam sanayiinde katkı maddesi olarak kullanılmaktadır.


Diğer Alanlardaki Uygulamalar;

 • Petrol, su ve jeotermal sondajlarda (çimentolama işlemini kolaylaştırıcı katkı maddesi olarak)
 • Gemi diplerini kaplama ve yalıtımında (kalafat macunları)
 • Petrol artıklarından veya diğer yağlı atıklarından kaynaklanan su kirliliğini gidermede (Bilhassa denizlerdeki)
 • Baraj göllerinde, kentlerde, açık su rezervuarlarda buharlaşmayla su kaybını önleyici olarak
 • Ambalajlamada dolgu malzemesi olarak
 • Plastik köpük ve plakalara dolgu ve katkı malzemesi olarak
 • Ucuz ve hafif plastik mobilya yapımında dolgu maddesi olarak (Bahçe sandalye ve masası)
 • Yangına karşı özellikle çelik kontrüksiyonlarda yalıtım katı olarak Perlit genleşmiş olarak kullanıldığı gibi ham olarak da geniş kullanım alanlarına sahiptir.

Yorum Yap

Lütfen yorum yazmak için oturum açın ya da kayıt olun.